Zróbmy rewolucję w edukacji!

 
 
 
 

Inspiracja

Muzyka jest dla nas czymś naturalnym. Powstawała w każdej kulturze, niezależnie od poziomu jej rozwoju. Towarzyszy nam nieustannie i jak mówiły, pytane przez nas dzieci, świat bez muzyki byłby bardzo smutny.  

Każdy z nas rodzi się z wrażliwością na muzykę. Dlatego tak ważne jest, by ją dobrze wspierać. Może dać wiele dobrego w dorosłym życiu.

 

Badania

Projekt Musiconu powstał jako praca dyplomowa Kamila Laszuka na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w 2011 roku.

W projekcie połączył on swoje dwie pasje – design i muzykę. Przed rozpoczęciem projektowania napisał pracę na temat wpływu muzyki na psycho-fizyczny rozwój dzieci.

szkic-M-12.png
 
 

Prototypowanie

Kamil kontynuował prace nad Musiconem przez następne lata. Stworzył interdyscyplinarny zespół, z którym wspólnie w czerwcu 2016 roku zbudowali pełnofunkcjonalny prototyp instrumentu i przygotowali Musicon do produkcji seryjnej. 

 
 
 

Czas start!

Od czerwca 2016 Musicon był testowany przez setki dzieci oraz ich nauczycieli, terapeutów i pedagogów. Ale również muzyków i rodziców. Jedno jest pewne – wszyscy go pokochali!

 

 
 
 
 
 

Co to jest Musicon?

Musicon to unikalny instrument muzyczny zaprojektowany do wszechstronnego rozwoju dzieci, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Pozwala na jednoczesne komponowanie i odgrywanie utworów muzycznych.

Działa na tej samej zasadzie co katarynka lub pozytywka. Proste mechanizmy uruchamiają dźwięki. Jego prostota powoduje, że każde dziecko intuicyjnie wie, jak się nim posługiwać, dąży do tego poprzez eksperymenty i ciągłe próby, które zawsze kończą się sukcesem.

Musicon inspiruje, fascynuje ruchem, dźwiękiem i nieskończoną ilością możliwości. Angażuje dzieci w aktywności ściśle powiązane z rozwojem kreatywności. Wspomaga rozwój małej motoryki, myślenia abstrakcyjnego umiejętności społecznych i wyobraźni.

Musicon.us-design-kids-play-fun-musiconclub.png
 

Jeden za wszystkich...

Musicon łączy dzieci ucząc pracy w grupie –wspiera każdy rodzaj współpracy.

Jest idealny zarówno dla jednego dziecka jak i dla grupy, w której każdy może uczestniczyć aktywnie w procesie tworzenia muzyki

Nauka przez zabawę

Musicon wspiera sposób nauczania metodą Montessori. 

Ponadto łączy w sobie najlepsze elementy
z metod wykorzystywanych w edukacji muzycznej.

 

Wszystko na twoich oczach

Musicon to mikro laboratorium matematyki, fizyki i mechaniki. Proces nauki jest jeszcze bardziej efektywny, dzięki powtarzalnej
i okresowej naturze działania instrumentu.

 

Analogowe programowanie

Musicon ma setki przycisków, działających na zasadzie prostego języka programistycznego, którego można dotknąć.

 

Zdolności manualne

Musicon wspiera rozwój motoryki małej, zwiększa napięcie mięśniowe w dłoniach
i rękach, a wszystko poprzez intuicyjne wciskanie przycisków. Działa tutaj ten sam mechanizm, który popycha nas do „strzelania” folią bąbelkową. 

Bez granic

Musicon jest ciekawy, atrakcyjny
i dostępny dla każdego dziecka, niezależnie od wiedzy i umiejętności. Zaciera wszelkie granice niezależnie od wieku i barier.

 
 

Przyciski

Przycisków w Musiconie jest aż 720. Działają na tej samej zasadzie co długopis – wciśnij/wyciśnij. Dodatkowo kolory pozwalają ocenić jednym rzutem oka, które przyciski są aktywne, a które schowane. Dzięki wyciskaniu guzików można tworzyć wzory, figury a nawet całe obrazy

Różne instrumenty

Specjalny system magnetyczny utrzymuje kilka instrumentów wydających różne dźwięki. W każdej chwili możemy dodać, zdjąć lub zmienić ich kolejność. Nawet
w trakcie gry.

 

Dźwignia zmiany tempa

Tempo kompozycji może być płynnie regulowane od 36 do 144 bpm, dzięki dźwigni z boku instrumentu.

 

Klawisze

Dzięki klawiszom w instrumentach możemy improwizować w trakcie obracania się bębna, lub zdjąć instrument i grać na nim całkowicie oddzielnie.

 

Całkowicie bezpieczny

Musicon jest w zupełności bezpieczny dla dzieci w każdym wieku. Nad bezpieczeństwem czuwa elektroniczny system oraz niezależne sprzęgło mechaniczne.

W przypadku większego oporu Musicon się zatrzymuje. Nawet w trakcie gry bęben może być łatwo wstrzymany lub obrócony w przeciwnym kierunku.

Uchwyty i wskaźnik tempa

Ergonomiczne uchwyty pozwalają na łatwy transport jednej lub dwóm osobom. 

Mały ekran wskazuje bieżące tempo gry.  

 

 

Hamulce i kółka

Musicon jest bardzo łatwy do zaparkowania. Hamulce są zaprojektowane tak, by jedynie dorosły opiekun był w stanie decydować o ich użyciu. 

Cztery skrętne kółka pozwalają na łatwy transport w każdym kierunku.

 

Wnętrze

Musicon jest wyposażony w silnik krokowy, sterownik i czujnik optyczny. Zapewniają one równe tempo. W ten sposób orkiestra Musiconów zawsze będzie grała w idealnej synchronizacji. 

 
 

Analogowa jakość dźwięku

Musicon to jeden instrument, który brzmi jak cały zespół!

Zestaw zawiera trzy modułowe instrumenty, każdy doczepiany dzięki magnetycznej ramie.
System jest prosty w obsłudze i umożliwia dowolne rozbudowywanie palety instrumentów! 

 

 

Młynek

Uczy nie tylko muzyki, ale i mechaniki. Wszystkie przekładnie i zębatki są widoczne prezentując dzieciom działanie prostych maszyn.

 
 

Bębenek

Potrafi zagrać najbardziej skomplikowane rytmy. Dodatkowo mamy dwie możliwości brzmienia: miękką
i twardą. Osiągamy je dzięki zróżnicowaniu użytych materiałów w instrumencie.

 
 

Dzwonki

Ich brzmienie jest efektem długich, bezkompromisowych poszukiwań. Wysokość dźwięków jest dobrana specjalnie, by w jak najlepszy sposób wspierać rozwój słuchu u dzieci.

Pełna gama pozwala zagrać prawie każdy hit
z popowych list przebojów :)

 

 

 

Ergonomia

Kształt każdego elementu, wymiary i siły potrzebne do uruchomiania mechanizmów zostały dobrane z wielką starannością i myślą o najmłodszych. Pracy projektowej towarzyszyła nadrzędna myśl, że przedmiot ma być bezpieczny i wartościowy dla każdego dziecka

Drewno

Drewno było oczywistym wyborem podstawowego budulca Musiconu ze względu na swoje wspaniałe właściwości dźwiękowe, wrażeniowe i aseptyczne. Jest ono bardzo wdzięcznym materiałem, z czasem nie niszczeje, lecz nabiera patyny i zyskuje „duszę”.

 

 

Jakość i precyzja

Idealnie równe tempo, harmonia i jakość dźwięków są efektem zachowania najwyższej precyzji przy produkcji instrumentu. To fuzja tradycyjnego materiału z nowoczesnymi technologiami produkcji. 

Kolor

Jako bazę wybrano naturalne i neutralne kolory, natomiast
żywe i kontrastowe kolory zostały użyte celowo do zaakcentowania
ważnych funkcjonalności, np. przyciski, dźwignia zmiany tempa i uchwyty. 

 

 

Nagrody

Musicon był prezentowany na wielu wystawach
i festiwalach na całym świecie. Odwiedził wiele miejsc: Nowy Jork, Singapur, Limę, Berlin, Pragę, Paryż, Kopenhagę i wiele innych. Zdobył wiele prestiżowych wyróżnień i nagród, w tym jedne z najbardziej prestiżowych światowych nagród designerskich.

 


 
 
 
 

Twórcy

Ideę Musiconu stworzył Kamil Laszuk w 2011 roku. Od tego czasu ciągle pracował nad rozwojem swojego projektu. W 2015 roku, wspólnie z siostrą Idą, zbudowali interdyscyplinarny zespół,
z którym dopracowali projekt i stworzyli pierwszy prototyp Musiconu.

Kamil jest projektantem wzornictwa przemysłowego, skończył
z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jest również dyplomowanym muzykiem, skończył klasę kontrabasu
w Szkole Muzycznej II stopnia im. R. Bukowskiego we Wrocławiu. 
Więcej o Kamilu można przeczytać tutaj: www.kamillaszuk.pl

 

Ida jest z wykształcenia inżynierem produkcji, skończyła Wrocławski Uniwersytet Ekonomiczny. Po studiach kontynuowała naukę w USA w Montgomery College (MD). Ona również jest dyplomowanym muzykiem. Skończyła klasę saksofonu w Szkole Muzycznej II stopnia im. R. Bukowskiego we Wrocławiu.

 
Tapety-V4.jpg

Zespół, który wspiera rozwój dziecka! Co sprawia, że są rewelacyjnym zespołem?
Są urodzonymi instrumentami i każdy z nich jest inny.

Dlaczego The Musicons?

Zespół The Musicons został stworzony, by docierać do świata dzieci. One kochają nasze pacynki i maskotki Charliego, Ringo i Jaco! Kiedy ich widzą, natychmiast się otwierają i zapominają o wszystkich barierach. Nasz kolorowy zespół pomaga wejść w kreatywny świat muzyki, bawi
i prowadzi dzieci i dorosłych przez proces nauczania muzyki, kodowania, jak i matematyki.

Charlie – Saksofon. Lider zespołu The Musicons. Uwielbia śpiewać i rozmawiać
z dziećmi, sprawia że się uśmiechają. Charlie jest najbardziej sympatyczną osobą na świecie, nie da się go nie lubić. Jest bardzo emocjonalny i wrażliwy na muzykę.

 

Ringo – Bęben. Jest wulkanem energii – najszybszy w całym trio – co czasem wprawia go w kłopoty. Ringo jest najsłodszy i najbardziej zawadiacki z całego grona. Dzieci go kochają!

Jaco – Bas. Jest bardzo inteligentny.  Oaza spokoju, uwielbia matematykę i fizykę. Potrafi liczyć od zera do nieskończoności! Jest znany jako mistrz puenty.